Reklama

sztuczna mucha

Pstrąg, troć, łosoś...wszystko o rybach łososiowatych

Moderator: Dano

Awatar użytkownika
Cypis
Weteran
Ulubiona metoda połowu: na wedke :D
Imię: Krystian

sztuczna mucha

Postautor: Cypis sobota, 18 czerwca 2016, 11:01

witam. czy ktorys z kolegow lowi na muszke??? kupilem sobie ostatnio zestaw ale jestem tylko teoretykiem
dobre rady chetnie przyjme
gdzie co jak i z czym
Awatar użytkownika
DawidS
Weteran
Ulubiona metoda połowu: Wszystkie
Imię: Dawid

sztuczna mucha

Postautor: DawidS sobota, 18 czerwca 2016, 11:11

Jeżeli mucha to pstrągi, a jeżeli pstrągi to Pasłęka. Wiem, że z powodzeniem ludzie na omawianą metodę łowią. Nic więcej nie powiem, bo na tym kończy się moja wiedza :)
Awatar użytkownika
Cypis
Weteran

Re: sztuczna mucha

Postautor: Cypis sobota, 18 czerwca 2016, 11:13

tyle tez wiem
ale mnie bardziej interesuja inne gatunki niz pstrag
bo wiem ze sie da
Max30oo
Super wędkarz

Postautor: Max30oo sobota, 18 czerwca 2016, 11:46

Spokojnie szczupaka pociagasz, wręcz skuteczniej niż na spining, okonie niechętnie biorą, klenie, bolenie, płotki i nawet karpie :) nie potrzeba Pasłęki aby połapać ba muchę, można poćwiczyć np pstrągi na Sukielu.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
jankesik
Weteran
Ulubiona metoda połowu: Spining
Imię: Tomasz

Postautor: jankesik sobota, 18 czerwca 2016, 16:24

Z powodzeniem lowilem klenie na sucha i plotki krapie na nimfę . Wiec jak będziesz chial to polowisz . Na jeziorze np z lodzi polowisz krasnych .
Pasja trwa przez całe życie. Pochłania Twój najcenniejszy czas ale to nie czas stracony. To miłość do rzeczy które, nawet w najmniejszej postaci dają nam wielką radość.
Awatar użytkownika
Cypis
Weteran

Postautor: Cypis sobota, 18 czerwca 2016, 17:18

kij mam dos solidny bo w klasie 5/6 9# koleszka od ktorego bralem ten patyk mowil ze wlasnie lowil od szczupakow po plotki
no coz ide na osla laczke sprobowac jak sie tym rzuca
Awatar użytkownika
Dano
Moderator
Ulubiona metoda połowu: spining i spining
Imię: Daniel

Postautor: Dano sobota, 18 czerwca 2016, 18:51

Max30oo pisze:Spokojnie szczupaka pociagasz, wręcz skuteczniej niż na spining, okonie niechętnie biorą, klenie, bolenie, płotki i nawet karpie :) nie potrzeba Pasłęki aby połapać ba muchę, można poćwiczyć np pstrągi na Sukielu.

yyyyy.... Słabym spinningistą trzeba być, żeby przerżnąć z łowiącym na muchę szczupaki.
Reszta się zgadza :)
Acha, kolega łowi też sandacze - te, które łowią trollingowcy.
Człowiek bez pas­ji nie zro­zumie dru­giego, który wsta­je o 3.30 żeby pójść na ryby...
Max30oo
Super wędkarz

Postautor: Max30oo sobota, 18 czerwca 2016, 20:25

Oj Kolego Dano też tak myślałem zanim zacząłem śmigać z muchówką, streamery muchowe są mega skuteczne, na YouTube sporo jest pojedynków mucha vs spining bardzo miły dla oka i w dobrej jakości polecam serię fly vs jerk 5 :)

Awatar użytkownika
Partyzant
Wędkarz
Imię: Rafał

Postautor: Partyzant piątek, 23 września 2016, 13:47

Cypis
I jak tam poszło machanie muchami? Połowiłeś może coś:)
Ostatnio zakupiłem sobie kijek do muszek i będę się musiał trochę wdrożyć. Zacznę chyba na jeziorze, by rzuty poćwiczyć.
Fajnie byłoby się od kogoś poduczyć, ale w Olsztynie to chyba rzadki temat. Zostaje YT.
Awatar użytkownika
Cypis
Weteran

sztuczna mucha

Postautor: Cypis niedziela, 25 września 2016, 19:25

czesc

ja tez sie ucze z netu pozniej staran sie to jakos przekladac nad woda
narazie to tylko machanie kombinacje wynikow zero
ale kilka ladnych wyjsc klenia mialem
wyszedl obadal co i jak i wrocil na swoja miejscowke
nie zrazam sie i cwicze jak czas pozwoli ale mam go niestety bardzo malo beda wyniki fisz
Awatar użytkownika
adamek
Weteran
Ulubiona metoda połowu: spinning
Imię: Adam

sztuczna mucha

Postautor: adamek sobota, 22 października 2016, 22:27

Jeśli chodzi o muchę, to mogę się podzielić tym co udało mi się do tej pory osiągnąć.
Mijający sezon był moim drugim z wędką muchową w dłoni, a tak naprawdę to ograniczało się wszystko do kilku wypadów, bo jednak spinning wygrywał ciągle. Ale ostatnie kilka wypadów kończyło się tym, że wracałem z wody już zadowolony.
Na razie ogarniam w zasadzie tylko sucharka, bo streamery czy nimfy pozostają poza zasięgiem moich umiejętności (nie widzę, nie czuję = wkur...m się tylko), ale...

Generalnie uczyłem się sam - tak lubię i tak robię prawie zawsze. A nauką było spędzanie długich zimowych wieczorów przed youtubem i oglądanie co i jak. Potem pierwsze wizyty nad wodą i po 2 godzinach, bez żadnej ryby, wścieklizna i bolące ramię, bo to wszystko jest totalnie inaczej niż ze spinem.
Generalnie sucharka jakoś już od biedy udaje mi się ogarnąć i z ostatnich wypadów na Pasłękę wracałem z kilkunastoma sztukami na liczniku (C&R rzecz jasna).

Gdzieś wyżej padło, że na muchę to tylko pstrągi. Nic bardziej mylnego. Wiele ryb można połowić na muchę - oprócz klasyki - czyli pstrąga i lipienia, połowi się na toto jaź, kleń, jelec - w miarę popularne rybki z Łyny i wielu wód. Oczywiście mniej odrobinę typowo różne wymieniane w innych wypowiedziach, ale pójdzie i boleń, i płotka, krasnpióra, okoń, itd..
Tak naprawdę łowienie pstrągów jest w mojej opinii jedną z trudniejszych sztuk w muszkarstwie - bo naprawdę nie jest łatwo go podejść z takim sprzętem na trudnych pstrągowych rzeczkach. Trzeba już po prostu trochę umieć i w te klocki się bawić, i wiedzieć gdzie tego kropasa szukać.
Na początek dużo łatwiej idzie z lipieniami, które nie są płochliwe i dają się blisko podejść, albo na większej owdzie z kleniem czy jelcem.

Zabawa jest super jak już zaczyna coś wychodzić. Dopóki się macha jak cepem z nastawieniem na podobieństwa do spinningu, można sobie rękę w zawiasach urwać, a mucha spada pod nogi i g...o z tego będzie.
Kij ładuje się ciężarem linki i operujemy tym trochę jak batem (nie wędką-batem, ale batem do koni). Ze względu na strukturę - czyli im bliżej końca tym cińsza linka/żyłka/ przypon, a na końcu mucha, która prawie w ogóle nic nie waży, trzeba właśnie napędzać rzut wymachem linki na bardzo elastycznym w porównaniu do spina kiju.
Żeby muchę położyć (bo tym się nie rzuca ;) ) ma wodzie, trzeba ją tak właśnie rozpędzić na odpowiedniej długości linki. Nie wymaga to żadnej w zasadzie siły, a przynęty nie ciągnie w dal jej ciężar jak w spinie, ale właśnie przeciążenia linki.
Kolejna różnica to - nie machamy jak w spinie tylko nadgarstkiem (rzut, zacinanie), ale całym przedramieniem do łokcia (jak grając w tenisa ziemnego). Chodzi o to, że kręcąc wędką i łądując rzut musimy odprowadzać i wracać z linką po nieco innym torze lotu, bo inaczej szybko nam się wszystko poplącze.
Potem, w kluczowej chwili nie przeginamy bata do końca czekając aż siła pociągnie linkę, ale puszczamy go w chwilę przed, aby kij prostując się oddał linkę w precyzyjny opad pod jej własnym ciężarem, Na końcu ląduje mucha, która jako najlżejsza część zestawu opada ostatnia i powinna jak najbardziej naturalnie położyć się na powierzchni.

Tyle na początek :)

Tyle, bo oczywiście potem jest jeszcze sryliard kłopotów, które trzeba pokonać i się nauczyć. Generalnie pierwsze wypady to nie łowienie, a nauka, ale jak ktoś się nie znudzi, to potem zaczyna się zabawa. fisz

Niestety - będę szczery - w mojej ocenie, to wcale nie jest k...wa takie proste. Na dziś coś mi już wychodzi i jakieś ryby łowię, ale jak patrzę na gości w necie, którzy tłumaczą jak się rzuca w spiralę, jak pod krzak, jak po łuku, itp., a potem pomyślę, że jeszcze tonące muchy i streamery są kosmos przede mną, to mnie nieco załamuje, ale... spinning był już zbyt łatwy... fish6
Max30oo
Super wędkarz

Postautor: Max30oo niedziela, 23 października 2016, 08:04

Kolego sezon na muchę wcale się nie kończy, a wręcz przeciwnie cały czas trwa :) szczególnie w grudniu czy w styczniu można mieć fajne efekty, z rzek znikają trawy i zaczyna się Eldorado ;)

Awatar użytkownika
Partyzant
Wędkarz

Postautor: Partyzant niedziela, 23 października 2016, 09:36

Dzięki za podzielenie się doświadczeniem.
Doświadczenia innych są zawsze w jakieś mierze dopingujące. Nawet te negatywne.
Rzuty powoli zaczynam ogarniać. Problemem nie jest już ładowanie kija, a warunki terenowe :-) czyli to co za plecami. Trzeba byłoby wejść głębiej w wodę, by miejsce zrobić na rzuty.
Muszę się rozejrzeć za jakimiś spodniobutami. Myślę nad czymś z pvc lub gumy, a do tego pod spód długie skarpety neoprenowe i jakieś termoaktywne ciuchy + polar ( na zimniejsze dni).
Na oddychające śpiochy + buty, kaski brak, a neopreny z tego co słyszałem są ogólnie kłopotliwe.Chętnie posłuchałbym opinii o tym, co na nasze rzeczki się by nadało, lub czego używacie :-)
Max30oo
Super wędkarz

Postautor: Max30oo niedziela, 23 października 2016, 09:57

Gumę odradzam lepiej odłożyć trochę kasy i zainwestować w spodniobuty, w gumie po 10 minutach zaczyna się robić bagno i nie ważne czy ciepło czy zimno

Awatar użytkownika
Partyzant
Wędkarz

Postautor: Partyzant niedziela, 23 października 2016, 10:18

Max30oo pisze:Gumę odradzam lepiej odłożyć trochę kasy i zainwestować w spodniobuty, w gumie po 10 minutach zaczyna się robić bagno i nie ważne czy ciepło czy zimno

Masz na myśli, że jednak oddychające spodniobuty są optymalne?

Wróć do „Łososiowate”